Užitkové – zeleninové zahrádky 

Užitková zahrada už dávno nemusí být místem nevzhledných záhonů a bahnitých cestiček se spoustou plevele a práce na kolenou. V současné době se dává přednost pěstování pouze menšího množství oblíbené zeleniny a bylinek, které tak máme k dispozici v čerstvé podobě pro konzumaci, nebo vaření. 

Ve svých návrzích Vám mohu nabídnout zajímavá řešení těchto zeleninových a bylinkových zahrádek v moderním pojetí, možnost jejich příjemného oddělení od okrasné zahrady, nebo naopak jejich včlenění prostřednictvím např. růžičkových záhonů, nebo zástěn s popínavými rostlinami. 

Nejlépe se mi osvědčily vyvýšené záhonky ohraničené dlažbou, trámky, nebo cihlovými zídkami. Cestičky by měly být ze stejného materiálu a v blízkosti vytvořit malou zpevněnou plochu na odkládání s vodním zdrojem, kde si můžeme omýt ruce, nářadí, nebo sklizenou úrodu. 

Je také praktické umístit užitkovou zahrádku v blízkosti zahradního domečku, musí se ale vždy jednat o slunné místo. Ve stejné části zahrady pak je vhodné vysadit ovocné stromy a keře, máme – li o ně zájem.