O NÁS     CENÍK     KONTAKT

 

REALIZACE ZAHRAD

Způsob realizace - postupy prací

Květinové záhony

Užitkové - zeleninové zahrádky

Skalky

Střešní zahrady

Zakládání a rekonstrukce trávníků

Nabídka rostlin domácí produkce

Drobné zahradní stavby

Zakládání a rekonstrukce trávníků

Zakládání trávníků

Základním předpokladem pro založení kvalitního trávníku je co nejrovnější povrch půdy. Ponechané nerovnosti půdy znemožňují kvalitní a rovnoměrné sekání trávníku na požadovanou výšku, dále zhoršují jeho funkčnost a estetický vzhled. Na přípravu půdy pro založení trávníku se používají speciální půdní kultivátory – půdní frézy při malých výměrách stačí pozemek zrýt a uhrabat.

Dalším důležitým opatřením je odstranění plevelů, a to hlavně vytrvalých (pýr plazivý, kopřiva dvoudomá, bršlice kozí noha...). Tyto plevele lze v trávníku jen velmi obtížně ničit. Jejich odstranění se provádí aplikací neselektivního herbicidu v době jejich intenzivního růstu. Pro dostatečné působení je nutné nechat účinkovat tento herbicid minimálně 14 dnů. Při silném zaplevelení se však někdy stává, že část rostlin nevyklíčí a aplikace se musí opakovat.

Vysévat můžeme od jara do pozdního podzimu s přihlédnutím ke klimatickým podmínkám. Nejvhodnější termíny setí jsou jarní 15.3. – 15.5 a podzimní 15.8. – 30.9.

Důležitý je výběr travního osiva

– podle stávající kvality půdy

– podle klimatických podmínek na stanovišti

– podle nároků uživatele – od okrasného trávníku k silně zatěžovaným travním plochám

Vzhledem k našim letitým zkušenostem spolupracujeme se šlechtitelskou stanicí zabývající se výzkumem a distribucí travním osiv. Na objednání je možné dodat speciální travní směsi podle zjištěných nároků na stanovišti, nebo použít již vyzkoušené nejosvědčenější druhy směsí, které firma nabízí.

Rekonstrukce trávníků

Trávníky mohou časem ztrácet svoji funkčnost a estetický vzhled. Důvody mohou být různé. Nevhodné ošetřování, poškození nadměrnou zátěží, nedostatečná výživa, poškození po zimě, nedostatečná seč a jiné. Nejčastější je ale velké zaplevelení, růst mechu a prosychání. Plevel a mech je nutné ošetřit speciálními selektivními postřiky.

Potom se z trávníku kultivačními stroji – vertikutátorem odstraní suché části drnů, mechů a plevelů. Po mechanickém zásahu následuje přísev travní směsí do prořídlého mezernatého drnu popřípadě na holá místa. Většinou je nutné do vzniklých mezer dodat trávníkový substrát. Travní směs použitá na dosetí by měla odpovídat původní směsi.

Pokud má trávník zcela nevyhovující druhové složení (více než 50% plevelů nebo nevhodných druhů trav, které brání jeho funkci), je účelnější přistoupit k jeho úplné obnově.

PREZENTAČNÍ FOTOGALERIE

Mapa stránek

webdesign: www.projekce-zahrady.cz © 2013